Hakan Fidan’dan ‘Demirtaş ve Kavala’ şartı koyan Hollanda’ya ziyaret

Türkiye ile Hollanda arasında 2008 yılında imzalanan muhtıra kapsamında düzenlenen Wittenburg Konferansı’nın 10’uncusu, Hollanda’da gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hollanda Parlamentosu’nun Gümrük Birliği için ‘Demirtaş ile Kavala’ şartı koşmasının ardından ülkeyi ziyaret edecek.

Bakan Fidan, Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot ile bir araya gelecek. İsrail-Filisin, Ukrayna ve Kıbrıs başta olmak üzere yakın bölgedeki gelişmeler ele alınacak. Fidan’ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi gibi konularda da Türkiye’nin beklentilerini aktarması öngörülüyor.

Hollanda Parlamentosu’nda dün yapılan oylamada, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gezi Davası hükümlüsü iş insanı Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmaması halinde, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’yle yapması planlanan Gümrük Birliği güncellemesinin bloke edilmesi yönündeki önerge kabul edilmişti.

KATİ PİRİ: KARARLAR UYGULANMADAN MODERNİZASYON MÜMKÜN DEĞİL

Hollanda milletvekili Kati Piri, haberi X hesabından şöyle duyurmuştu: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil. Hollanda parlamentosu önergemi AB Konseyi öncesinde kabul etti.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir